27 Mart 2009 Cuma

Değerli Hocam ,Sadekar Mehmet Nasuh Ortak


Mücevher tasarımı her zaman ilgimi çekmiştir.Çizim yaparken ,işin teknik kısmını da öğrenmem gerektiğini keşfettim.Kuyumculuk kurslarını araştırdım.Uzun süre istediğim anlamda bir yer bulamadım.Ben işin geleneksel yanını öğrenmek istiyordum.Eski ustalar gibi,elle,her aşamasını ayrı ayrı emekle kendim yapmak...Sonunda yolum Sultanahmet'te Caferağa Medresesine çıktı.Tam istedğim ortamı burada buldum.Çok anlamlı güzel bir mekan,kuyum sanatına yüreğini koymuş harika arkadaşlar ve bu konuda bulunabilecek en muhteşem hoca!Mehmet Nasuh Ortak..... Kapalıçarşı'da yetişmiş,çocukluğunu bu sanata vermiş,şimdi de gençliğini.....Mesleğini bu denli seven insan azdır.Yeteneği,zekası ve estetik duygusuyla bileşince ;onun ustalığını izlemek derslerin en değerlisi oluyor.Bilgisini,hiç sakınmadan en iyi şekilde öğretip,başardığımızda da mutlu olması önemli özellikleridir.Onun öğrencisi olmak büyük bir şanstır.Teşekkürler hocam!

2 yorum:

  1. merhaba münire hanım.
    çalışmalarınız çok hoştu elerinize sağlık. size bir sorum olacaktı.bende caferağa da tezhip dersi aldım bir sene sonra ankaraya gelmemle yarım kaldı. 16 yaşında bir erkek kardşim var hiç bir aktivitesi uğraşı olmayan hedef belirleyemeyen biri. çok üzülüyorum. arkadaşları onu çok etkiliyor. onun güzel bir ortama onda değişim sağlayacak insanlar arasına girmesini istiyorum. bu kafayla da okuyamayacak çünkü dersleri hiç iyi değil. elinde meslek yapabileceği bir şeyi olsun istiyorum. onu caferağada kuyumculuğa yazdırmak istiyorum. hem değişiklik olur belki biraz olgunlaşır. kuyumculuk hakkında bilgi verebilirmisiniz bana ona ne gibi katkıları olur bunu bir meslek yapabilirmi.teşekkürler.

    YanıtlaSil
  2. münire hanım çalışmalarınız çok hoş tebrik ederim.
    acaba ankarada ben ve eşim mücevher tasarımı ve yapımıyla ilgili bize yardım edebilecek bir usta arıyoruz bize yardım edebilirmisiniz.şimdiden teşekkürler. saytac1973@yahoo.com

    YanıtlaSil